Sagatavošanās, bagāža
- Iesakām iepazīties ar ĀM ceļošanas brīdinājumiem: https://www.mfa.gov.lv/lv/ungarija-celojumu-bridinajumi
- Latvijas pilsoņi var ieceļot Ungārijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Ungārijā ar eID karti.
- Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.
- Ungārijas oficiālā valūta ir Ungārijas forints. To sīkāk iedala 100 filleros, bet filleru monētas vairs nav apgrozībā. 1 EUR = ~400 HUF.
Transports un pārvietošanās
- Ceļojumā braucām ar savu kemperbusiņu. Polijā nācās meklēt mehāniķu palīdzību, jo bija pārlūzusi vairākas reizes pievilktā augstspiediena degvielas caurule. Detaļu izdevās veiksmīgi nomainīt.

- Tomēr tā nebija vienīgā tehniskā ķibele. Jau pirmajā rītā Edgaram nācās paķimerēties, lai pa kempera krānu atkal tecētu ūdens. Alberta krēsla drošības josta ķērās. Turpmākā ceļojuma laikā Edgaram ik pa laikam nācās līst zem galda, lai tiktu klāt jostai un to varētu izvilkt. Otrajā dienā iekrita mans logs, tā remontam nācās izmantot superlīmi.
- Kemperbusiņam jau 30 gadi, tāpēc saprotams, ka dažādas ķibeles gadās, šur tur tas jau sarusējis, bet uz priekšu kustās, un daudzējādā ziņā tas mums šķiet labāks par jaunajiem, milzīgajiem kepmeriem. Nākamreiz jāpabraukā vairāk pirms ceļojuma. Šoreiz sanāca praktiski uzreiz pēc ziemas stāvēšanas braukt lielus gabalus.
- Ungārijas maksas ceļu vinjete – 19,80 EUR.
- Ungārijā stāvvietās bieži ir maksas automāti, kuros var mest monētas. Vietējie parasti sakrājuši pilnas saujas. Pirmajā brīdī šķita, ka tas ir vienīgais maksāšanas veids, tomēr uz automāta sāna sarakstītas visas aplikācijas, kurās var norēķināties par stāvvietu. Mēs izmantojām EasyPark, ērti un ātri visu varēja izdarīt.

Maršruts, apskates objekti
- Vairāk par apskates objektiem Ungārijā atsevišķā rakstā: Ungārijas ceļvedis.
- Ungārijā uzkrītoši daudz ozolu, veseli ozolu meži. Ļoti neparasti!
- Ceļa malās aug daudz akāciju un Japānas pagodas koku, lauki pilni ar koši dzeltenām saulespuķēm.
- Oficiāli nacionālais Ungārijas putns ir turuls. Tas ir plēsīgs, vanagam līdzīgs putns ungāru mitoloģijā, viens no Ungārijas valstiskuma simboliem. Tomēr biežāk sastopamas bezdelīgas, ļoti daudz to pie dažādām ēkām, gan veikaliem, muzejiem, sajūta, ka viņas ir visur!

- Ungārijā katru dienu peldējāmies. Vai nu ezerā, vai upē vai kādos termālajos baseinos, bet tā bija ikdienas tradīcija. Ievērojām, ka daudzās ūdenstilpnēs pamats mālains, ātri saduļķojas, ūdens tīrs, bet duļķa dēļ cauri redzēt neko nevarēja.

Naktsmītnes
- Ungārijā oficiāli ir aizliegta tā saucamā wild camping jeb savvaļas kempingošana. Lielākajā daļā tomēr palikām bezmaksas, redzējām, ka arī vietējie bez bailēm tā kempingoja. Vienīgā vieta, kur palikām kempingā bija pie Balatona ezera, jo tas ir populārākais rajons Ungārijā, mazliet bijāmies nakšņot citur.
- Balatontourist Camping Napfény kempings tieši pie Balatona ezera. Cenas gana augstas (30 EUR/nakts telts vieta, 66 EUR/nakts lielāks zemes gabals kemperim), bet serviss un vieta atsver to: gara, plaša, sakopta pludmale, vienmēr pieejams karstais ūdens (kas kempingos tomēr nav pašsaprotama lieta), ir pieejams viss vajadzīgais – veļas mašīnas, ēdnīca utt., bērniem katru dienu bija arī izklaides.

- Polijā 2 naktis palikām Energylandia kempingā. Iebraucot, jāpaņem biļete no automāta. Neviena darbinieka te nav, kempings kā liels stāvlaukums, ir tikai viena ēka ar tualetēm un dušām (karstais ūdens pēc lielāka cilvēku daudzuma vairs nebija). Aiz sētas atrakciju parka baseini. Ir vieta, kur uzpildīt ūdens rezerves, iztukšot netīrās tvertnes.

- Katrreiz pārliecinamies par Park4night noderību šādos kempera ceļojumos.
- Šķiet, ka skaistākā nakts vieta šajā ceļojumā bija skatu laukums blakus Egerai – Pihenőhely és szép kilátás. Visapkārt vīnogulāju lauki, tālumā kalni. Skatu laukums atrodas tieši blakus ceļam. Mēs palikām mazliet dziļāk no lielā ceļa, tur sajūta kā laukos, satiksmes trokšņus arī praktiski nedzirdēja. Īpaši skaisti šeit saulrieta laikā.

Pārtika
- Ungāru nacionālie ēdieni ir ietekmējušies no itāļu, slāvu, turku, franču un pat austriešu nacionālajām virtuvēm.
- Ungāri ir lieli gaļas un zivju ēdāji, sevišķi cienot uz uguns gatavotas maltītes.

- Ungārijā izaudzē 40% no pasaulē pieprasītās paprikas. Ungāri tās arī daudz apēd, tāpat kā sīpolus un ķiplokus.

- Gulašs (gulyás) ungāriem nozīmē zupu (tulkojumā no ungāru valodas gulašs nozīmē ganu zupa). Pusdienu galdā Ungārijā gulašs atrodas goda vietā, un to var pasūtīt ikvienā restorānā. Valsts centrālajā daļā, Solnokas pilsētā, pat notiek ikgadēji Gulaša festivāli.
- Porkolts (pörkölt) sautējums ar gaļu bez kauliem, papriku un dažiem dārzeņiem. Līdzīgs gulašam, vairāk tas, ko Latvijā saprot ar gulašu. Tā gatavošanai var izmantot jebkura veida gaļu. Visizplatītākā ir liellopu gaļa, jēra gaļa, vistas gaļa un cūkgaļa, bet var izmantot arī medījumus, cūkas un aknas. Porkolts, paprika un gulašs tiek uzskatīti par Ungārijas nacionālajiem ēdieniem.
- Spätzle, spätzla vai spatzen, ko ungāru valodā sauc par nokedli, ir Centrāleiropas olu makaronu veids, ko parasti pasniedz kā piedevu gaļas ēdieniem ar mērci.

- Ungāriem garšo arī kāposti. Nogaršojām gan skābētus kāpostus, gan dievīgus kāpostu tīteņus. Ja gadās būt Egerā, iesakām kafejnīcu Csülök Falatozó, kurā daudz dažādu cūkgaļas ēdienu.

- Skursteņkūka (kürtőskalács) ungāriem ir tik īpaša, ka tai pat ir izveidota sava mājaslapa (Kurtos-kalacs.com) Tā ir tradicionāls Centrāleiropas un Austrumeiropas gardums, kura pirmsākumi meklējami 15. gadsimtā un kura izcelsme meklējama Rumānijas Transilvānijas reģionā, un ir populāra visā reģionā, jo īpaši Ungārijā un Čehijā

- Ungārija ir ideāli piemērota vīna darīšanas valsts, jo vidējā gaisa temperatūra valstī ir + 16′ C, kas ir ideāla temperatūra gan baltvīnu, gan sarkanvīnu darīšanai.
Vēl viens no Ungārijas simboliem ir Tokajas vīni, kas vēstures avotos pirmoreiz minēti jau 1562. gadā. Tos gatavo no aszu šķirnes vīnogām, ko audzē īpašā vulkānisko pelnu augsnē. Kopumā ir 8 Tokajas vīna šķirnes. Vecākā tokajieša pudele saglabājusies no 1616. gada.
- Mēs nopirkām dažādus vīnus gan dārgākus, gan lētākus vairākās vīna darītavās. Arī lētie vīni ļoti garšīgi. Piemēram, Vargas lētākie vīni maksāja 2-3 EUR, pēc garšas ne sliktāki par dārgajiem. Komentāros lasījām, ka ir vācieši, kuri šiet brauc katru gadu, lai sapirktos vīnu uz gadu.

- Mēs nekautrējāmies paņemt līdzi kastītē neapēsto ēdienu kafejnīcā. Vairākas reizes tā tikām pie vakariņām.
- Brokastis un vakariņas daļu pusdienu gatavojām paši kemperī. Produktus bieži iepirkām vietējos veikalos. Kas nesalīda ledusskapī, ātri jāapēd, jo lielajā karstumā ļoti ātri sabojājās.
Sadzīve
- Laiks bija ļoti karsts, katru dienu ap +35′ C, tika solīts ekstrēms karstums līdz +38′ C.
- Bieži nācās iepirkt pārtiku veikalos, jo karstumā viss ātri bojājās. Ledusskapis kemperī maziņš, tajā visam nepietika vietas.
- Daudzviet iespējams norēķināties ar karti, bet bija vietas, kur noderēja skaidra nauda.
- Bijām pārsteigti par vieniem no indīgākajiem Ungārijas augiem, kas ļoti līdzīgi gan viens otram, gan suņuburkšķim.
- Atradām laiku uzspēlēt arī pa kādai galda spēlei, ko bijām paņēmuši līdzi.

- Ungārijā ar ūdens uzpildi kemperim sarežģīti, piemēram, DUS ļoti reti kurā ir ūdens uzpildes iespēja. Ņēmām palīgā Park4night aplikāciju, kurā atzīmētas arī ūdens ņemšanas vietas. Zilie krāni ir dzeramajam ūdenim, bet pie tiem pagrūti pievienoties.

- Mani un Albertu sadzēla lapsenes, bija aizmirsies, cik tas sāpīgi!
Cilvēki
- Ungāri jeb maģāri ir ugru tauta un Ungārijas valsts nācija, lielākā skaitā mīt arī citās Centrāleiropas valstīs bijušās Austroungārijas teritorijā. Iedzīvotāju skaits Ungārijā: 9 584 627 (2024). Gandrīz 86 % Ungārijas iedzīvotāju etniski ir ungāri. Kopējais ungāru skaits pasaulē ~14 milj.
- Romu jeb čigānu tautības iedzīvotāji ir otra lielākā grupa, romu kopiena ir vairāk nekā 300 000 cilvēku liela.
- Ungāri cēlušies no vairākām Āzijas cilmes klejotāju tautām, kas pirmā gadu tūkstoša beigās iebruka Centrāleiropā. Ungāru invāzija daļēji izskaidrojama ar sava veida ķēdes reakciju, ko izraisīja pečeņegu iebrukums viņu apdzīvotajās teritorijās tagadējās Ukrainas dienvidos un austrumos. Ungāri bija spiesti migrēt rietumu virzienā, tie šķērsoja Karpatus un tad tie arī nonāca Panonijas līdzenumā.

- Ungāri jau sen iemantojuši nomāktākās Eiropas tautas slavu. Viņi esot slaveni ar pesimismu un depresiju kā visas nācijas problēmu.
- Valsts valoda – ungāru ir unikāla – nav gandrīz neviena vārda, kurš būtu līdzīgs kaimiņvalstu valodās lietotajiem. Ungāru valoda pieder pie somugru valodu grupas, un ir maz ārzemnieku, kuri spētu to iemācīties, jo vārdi ir gari un lietvārdiem 18 locījumi.
- Ungāriem ļoti slikti ar runāšanu citās valodās, vien retais, ko uzrunājām, zināja kādu vārdu angļu valodā. Lielākoties runāja vācu valodā.
- Pirmo reizi mums kāds izteica komplimentu, cik skaisti skan latviešu valoda.
Ceļošana ar bērniem
- Prieks, ka bērni kempera tehniskās problēmas spēja uztvert filozofiski: tehniskas ķibeles var atrisināt. Galvenais, ka esam kopā!
- Mūsu puiši ir ļoti izturīgi un pacietīgi ceļotāji. Vien dažreiz vajadzīga motivācija, lai uzkāptu augstākā kalnā vai pažēlošana lielāka noguruma dēļ.

- Trenējot spēju orientēties telpā, ik pa laikam ļaujam mazajiem mūs aizvest atpakaļ, piemēram, līdz kemperim.
- Albertam arvien izteiktākas bailes no augstuma.
- Matīsam iepatikās trakākas atrakcijas – dažādi amerikāņu kalniņi, iepriekš no tādiem bija traki bail.
- Puikām tagad ir šaujamo periods, kad interesē viss par lielgabaliem, pistolēm utt.

- Prieks vērot, kā Albertam interesē dažādi jautājumi. Viņš ar interesi uzmanīgi klausījās, ko lasījām un stāstījām par dažadiem apskates objektiem un analizēja dzirdēto.
- Puikas gulēja otrā stāva gultā, bet, tā kā Matīss naktī ļoti grozās un spārdās, Alberts bieži kāpa gulēt lejā pie mums.
- Alberts mūsu ģimenes lielākais lego eksperts, Lego muzejā komentēja, ka redzami senāki cilvēciņi, izteica neapmierinātību, kāpēc nav ninjago komplektu utt.
*
Lasi arī:
Ungārijas ceļojuma dienasgrāmata: Ceļā uz Ungāriju. Diena #1 jeb brauciens līdz Varšavai.
Please follow and like us: